Piyasalarda ki paritelerin, CFD, hisse senetleri ya da emtiaların fiyatlamasında ki taban ve tavan fiyatları arasında ki farkın büyüklüğüne Volatilite denir. Finansal araçların volatilitelerini etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler kısa vadeli ya da uzun vadeli şekilde volatilite büyüklüklerini değiştirebilir. Volatilitenin büyüklüğü ve istikrarsızlığı finansal aracın riskinin çok olduğuna, volatilitenin istikrarlı ve az olması ise riskin az olduğuna işarettir.

volatilite nedir

Forex gibi kaldıraçlı piyasalarda volatilitesi yüksek olan parite, emtia ve CFD’lerde işlem yapmak için varlık miktarının %6-7’si kadar işlem açılması önerilmektedir. Aksi takdir de kaldıraçlı piyasalarda risk kaldıraç çarpanı kadar büyümektedir.

Finansal Araçlarda Volatiliteleri Etkileyen Faktörler
Ekonomik takvimlerde açıklanacak veriler volatiliteyi günlük olarak yüksek oranda değiştirebilir, ilgili para birimlerinde işlem gören finansal araçların hatta paritelerin volatiliteleri işsizlik, tarım dışı istihdam, enflasyon, faiz kararları, büyüme gibi açıklanacak verilerde etkilemektedir. Bunlar makroekonomik göstergelerdir ancak hisse senetlerinin volatilite değerlerini şirket haberleri, sektör haberleri etkileyebilir. Bu nedenle işlem yapılacak her finansal aracın dinamikleri ve volatiliteyi etkileyen faktörleri birbirinden farklıdır.

One comment

  • Erkan Tarhan
    Erkan Tarhan
    Cevapla

    Volatilite nedir? ne değildir? merak ediyordum, siteniz sayesinde öğrendim. Teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>