Ekonomik göstergelerin kötüyü göstermesi, ekonomik büyümenin 2 çeyrek ve daha fazla çeyrek yılda negatif büyüme göstermesi sonucunda ortaya çıkan ekonomik durgunluğa resesyon denir. Resesyonun uzun sürmesi ekonomik kriz olarak adlandırılabilir.

Resesyona Girmiş Ülkelerin Ekonomileri Nasıl Olur?

Ekonomik durgunluklar yaşayan ülkelerinin ekonomileri benzer özellikler göstermektedir. Bu benzer özelliklerden en önemlilerini maddeleyerek açıklamak gerekirse;

  • Yerel para birimini döviz kurları karşısında değer kaybeder.
  • Ülke ekonomisi daralır ve GSYİH’de daralma olur. Bu nedenle ülke vatandaşlarının alım gücü zayıflar.
  • İthalat azalır, ithal ürünlerin kullanımları azalır. Yerli üretim ürünlerin kullanım oranları artar.
  • Yerel para biriminin değer kaybetmesinden kaynaklı iş gücü maliyeti düşer. Uluslararası piyasada yerel şirketlerin fiyat avantajı ortaya çıkar ve bu da ihracat miktarının artmasına neden olur.
  • Yukarıda ki ithalat ve ihracat etkilerinden dolayı cari açık azalma eğiliminde olur.
  • Kişilerin ve şirketlerin borçlanma faizi yükselir ve dolayısıyla borçlanma maliyeti artar.

Resesyona girmiş ülkelerin ekonomileri için ekonomik krizin derinleşmesine neden olabileceği kadar ekonominin yapısal reformları yapılırsa fırsatlara da neden olabileceği de defalarca kanıtlanmıştır. Yerli üretimin güçlenmesi, ekonomik regülasyonların ve bürokrasinin azaltılması, cari açığın kontrol altına alınması, teşvik yasaları, banka sektörü ile ilgili regülasyonların yapılandırılması gibi pek çok fırsat ortaya çıkar. Örneğin 1999 ve 2001 krizi sonrası bankacılık sektöründe ki reformu sayesinde Türkiye 2008 krizinden en az etkilenen ülkeler arasında yer almayı başardı. ABD ve Euro bölgesinde pek çok banka batarken, banka regülasyonları değiştirilirken, Türkiye’de bu duruma gerek kalmadı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>