Petrol fiyatları uzun zamandır pençesinde olduğu düşüşü toparlayamıyor. Petrol üreten ülkelerin üretimi kısıp stokları eritme ve böylece fiyatları toparlama çabaları bir türlü istenen sonucu vermiyor. Alından bütün önlemlere ve yapılan üretim azaltma anlaşmalarına rağmen Libya’da petrol üretiminin son yılların en yüksek seviyesini görmesi ve ABD rezervlerinin hala tamamen dolu olması nedeniyle, petrol son iki yılın en uzun haftalık düşüşünü yaşadı. Yatırım dünyasında petrol yatırımları da giderek artıyor.

Anlaşmalara uyulmuyor

OPEC üyesi olan veya OPEC üyelerine destek verecek olan 11 petrol üreten ülke, aralarında mutabakata vardıkları az üretim kararını gidişata göre 9 ay daha uzatmaya karar verdi. Bu karar kesinleştiğinde zaten söylentilerle bu karardan etkilenen fiyatlar hafif derecede düştü. Oysa ilk üretimi kısma kararında yükselerek 51 doları aşmış, anlaşmaların olumlu sonuçlar vereceğine dair beklentileri artırmıştı. Fakat bu durum, ABD’nin ufak fiyat artışını fırsat bilip rezervlerini tekrar doldurmak için üretim yapmasıyla petrol fiyat artışı tekrar düşüşe girdi. Bunun yanında kendi aralarında sözde az üretim sözü veren ülkelerin yaptığı karşılıklı anlaşmalar da çoğunlukla uygulanmadı ve azaltılmak şöyle dursun, ABD gibi durumu fırsata çeviren bu ülkeler üretimlerini artırdılar. Bu da anlaşmaların ve tüm gayretlerin çöpe gittiği anlamına geliyor.

Yenilenebilir enerji uygulamalarının yaygınlaşması petrolün ileriki dönemlerde de işine çomak sokacak gibi duruyor. Bu açıdan bakıldığında uzun vadede petrolü kötü günlerin beklediği söylenebilir. Bu durumu engellemek için OPEC’in üretim kısıtlamalarını ciddi oranda artırabileceği, bu şekilde Rusya’nın verimsiz üretim tesislerini kapatabileceği öngörülüyor. Rusya Enerji Geliştirme Enstitüsü Müdürü Sergey Pikin, halihazırdaki kesintilerin sınırda olduğunu ve daha fazlasının uygulanabilir olmayacağını, ülkeler açısından uzun vadede sıkıntı doğurabileceğini ifade etti.

Katar krizi geçici artış sağlayabilir

Arap ülkeleri arasında yaşanan diplomatik kriz yani Katar krizi, kısa sürede %2lik bir artışa sebep olup fiyatları 50 dolar seviyesinin üstüne çekince piyasalardaki petrol fiyatları artar mı sorusu kısmen cevap buldu. Dünyanın en büyük LNG ihracatçısı olan Katar’ın izole edilmesiyle doğal gaz piyasasında endişe hakim olurken, ülkenin OPEC’ten ayrılma ihtimali gündeme geldiğinden bu durum petrol fiyatlarını ciddi oranda artırabilir. En azından bu krizin petrol fiyatları bir süre için yükselteceği bilgisi verilebilir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>