Döviz opsiyonları, faiz opsiyonları, hisse senedi opsiyonları ve vadeli işlem sözleşmeleri üzerine opsiyonları vardır. Opsiyon tipleri ise alım opsiyonları ve satım opsiyonları olarak ikiye ayrılmaktadır. Alım opsiyonlarında sözleşmeye konu olan varlığın önceden belirlenmiş bir fiyattan alma hakkını sağlar. Genellikle bir zaman dilimi içinde kısıtlı haklardır, sözleşmede bu zaman dilimleri belirtilmelidir. Alım opsiyonları hisse senetleri opsiyonları, faiz opsiyonları genellikle tercih edilmektedir. Satış opsiyonlarında ise opsiyonu alan taraf, konu olan varlığın önceden belirlenmiş bir fiyattan satma hakkını sağlar. Alım opsiyonlarında ki gibi genellikle belirli bir zamanla kısıtlanmıştır, opsiyon sözleşmesinde bu zaman dilimleri belirtilmiş olması gerekmektedir.

opsiyon nedir

Alım ve satım opsiyonlarında vade tarihi boyunca opsiyon sahipleri, opsiyonları başka kişilere devredebilir, vade tarihi boyunca opsiyonu kullanabilir. Ancak vade tarihi dolmadan opsiyon kullanılmazsa opsiyon sözleşmesi geçerliliğini yitirir. Vade tarihi ise opsiyonun son kullanım tarihini ifade eder ve opsiyon bu tarihten sonra kullanılamaz.

Opsiyonlar şirketler için bir finansman kaynağı olarak kullanılabilir, yatırımcı içinse bir yatırım ya da vade tarihi sonunda kâr anlamına gelmektedir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>