Majör pariteler arasında yer alan USD/JPY paritesi her iki para biriminden kaynaklı volatilitesi yüksek şekilde 2016 yılını geride bırakmıştır. USD tarafında başkanlık seçimleri, FED faiz artışları, FOMC tutanakları, FED para politikaları gibi önemli başlıklar nedeniyle değişen parite Japon yeni tarafında ise negatif faiz uygulaması, agresif para politikası, Japon yeninin güvenli liman algısı nedeniyle sürekli değişen bir grafik çizmiştir.

Japon Yeni Yükselir mi?

2017 yılında ise Japon yeni majör para birimleri karşısında değer kazanması beklenirken dolar karşısında değer kaybedebilir. Çünkü Japon yeni 2016 yılında rüştünü ispat etti ve güvenli liman algısı, Japonya’nın düzelen ekonomik göstergeleriyle beraber yükselişe geçti. Üstelik Japonya merkez bankası (BoJ) tarafından güçlü yen istenmemesine rağmen bu yükseliş uzun süre sürdü. BoJ para politikaları aksini istemesine rağmen Japon yeninin yükselmesi 2017 yılı içerisinde olası görülse de çok fazla olmayabilir. Çünkü ekonomiyi yöneten merkez bankası, para politikasının en büyük regüle edici organıdır. Bunu göz önüne almak gerekmektedir.

USD/JPY paritesinde ise FED faiz artırdıkça yükselmesi beklenmektedir. Ancak yıl içerisinde zaman zaman sert yükseliş ve sert düşüş trendleri gösterse de, FED faiz artırdıkça yükselme eğilimi ağır basabilir. Belirtilmelidir ki olası yükselme 2017 yılı sonunda çok fazla olması beklenmemektedir. Ayrıca BoJ olası faiz artırımında parite sert şekilde düşüş gösterebilir. Bu ihtimalde 2017 yılında daima seçenekler arasında olacaktır.

Özetle USD/JPY paritesi için BoJ ve FED faiz kararlarının, para politikalarının takip edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>