Genellikle yatırımcılar tarafından tercih edilen fark sözleşmesi ürünleri; emtialar, hisse senetleri, borsa yatırım fonları, hisse senedi endeksleri ve forex sözleşmeleridir. CFD (Fark Sözleşmeleri) ile yapılan yatırımlarda varlıklara fiziksel olarak sahip olunmaz, aracı kurum mevcut pozisyonun durumuna doğru orantılı şekilde kullanıcıların bakiyelerine kârı ya da zararı nakit olarak yansıtmaktadır. CFD (Fark Sözleşmeleri) kaldıraç içeren işlemlere açıktır ve kaldıraç oranları yatırımcılarla sözleşme sağlayıcı kurumlar arasında ki sözleşmelere bağlı değişken kaldıraç oranları vardır.

CFD Fark Sözleşmeleri

Yatırımcılar fark sözleşmelerinde uzun pozisyonda ise uzun pozisyon için gecelik faiz ödemesi gerekmektedir. Ancak yatırımcılar fark sözleşmelerinde kısa pozisyonda ise uzun pozisyon için gecelik faiz ödemesi almaktadır. Belirtilmesi gerekmektedir ki gecelik faiz uygulaması fark sözleşmelerinde sadece hisse senedi ve endeks üzerine yapılmış sözleşmeler için geçerlidir. Diğer fark sözleşmelerinde gecelik faiz uygulaması yoktur.

CFD (Fark Sözleşmeleri) Yasal Altyapısı

Fark sözleşmeleri Türkiye’de yatırımcı ile yetkili aracı kurumlar arasında yapılan sözleşmelerdir. Fark sözleşmelerini yatırımcılara sunan aracı kurumlar, yasal zeminde çalışmak için SPK onayına ihtiyaç duymaktadır. Belirtilmesi gerekmektedir ki kaldıraçlı bütün işlemlerde SPK onayı gerekmektedir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>