Dünya ekonomisi hiç olmadığı kadar hareketli günler geçirmektedir. Avrupa da Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkma kararı yani Brexit süreci Avrupa’yı direkt olarak etkilemektedir. Bütün Avrupa’yı Türkiye ile yaptıkları mülteci müzakereleri, Yunanistan, Portekiz ve İspanya’nın içinde bulundukları ekonomik resesyonlarda birinci derece etkilemektedir. Avrupa borsaları genel olarak bu ekonomik ve siyasi durumlardan etkilenmektedir.

dünya borsaları

Japonya borsası olan Nikkei 225 yakın gelecekte de güvenli liman olarak görülecektir. FED’in faiz artırımlarının gecikmesi, Avrupa’nın ekonomik ve siyasal olarak resesyonda oluşu, ABD’nin tahmin edilenden daha yavaş büyümesi ve istikrarsız olan istihdam verileri Japonya borsası Nikkei 225’i pozitif olarak ayrıştırmaktadır. Üstelik Japonya hükümeti Japon Yen’inin değerini düşürmeye çalıştığı günlerde, negatif faiz uygulamaya başladığı günlerde Japon Yen’i önlenemez yükselişini sürdürmektedir.

Amerika borsaları 2008 krizinden sonra henüz toparlanmaktadır. Bu toparlanma sürecinde en önemi konular ise faiz artırımı, enflasyon, işsizlik ve büyüme oranlarıdır. ABD ekonomisi bütün bunlarda istikrarlı şekilde pozitif veri akışı sağlamasa da, yavaşta olsa pozitif ilerlemeler kaydetmekte ve resesyondan çıkmaktadır. Ancak tahmin edilenden daha yavaş toparlandığını bu nedenle de FED faiz artırımlarının geciktiğini belirtmek gerekmektedir.

Türkiye ve Rusya’nın borsalarında ise genellikle siyasi gelişmelerden etkilenen bir yapı oluşmuştur. Büyük büyüme potansiyellerine sahip olan ülke ekonomileri girdikleri siyasi resesyonlar nedeniyle potansiyeline ulaşamamış, yabancı yatırımcılar belirli sürelerde çıkış eğilimlerine sahip olmuştur. Bu nedenle Türkiye ve Rusya borsaları siyasi istikrar ile paralel büyüme göstermektedir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>