Brent petrol fiyatı içinde bulunduğumuz günlerde oldukça hareketli günler geçirmektedir. Özellikle OPEC kararları ve petrol havzasında ki terör örgütü IŞİD diğer adıyla DAEŞ tehdidi ile 40 dolar ile 60 dolar aralığında seyir göstermektedir. Özellikle risk puanının arttığı günlerde brent petrol fiyatı artış göstermektedir.

brent petrol fiyatları

Brent petrol fiyatları Musul’da ki DAEŞ tehdidinin sona ermesi ile bir nebze gerilemesi beklenmektedir ancak günümüzde Musul’da ki siyasi ve askeri riskler hala sürmektedir. Ayrıca Kuzey Irak, Türkiye ve Irak Hükümetinin arasında ki anlaşmazlıklarda dünya piyasalarında ki brent petrol fiyatlarını etkilemektedir.

Petrol ihraç eden ülkelerin oluşturduğu OPEC toplantılarının sonuçları olan kararlar ve konuşmalardan anlaşılacağı gibi brent petrol fiyatının minimum 50 dolar sınırında olması istenmektedir. Ancak siyasi risklerin olmadığı ortamda 50 doların altına çok hızlı inen brent petrol, siyasi risklerin ortaya çıktığı dönemlerde 50 dolar bandının üstünü görmektedir. Özetle siyasi risk devam ettiği sürece petrol fiyatlarında artış süreceği öngörülmektedir ancak siyasi riskin azaldığı dönemlerde ise petrol fiyatlarında bir düşüş öngörülmektedir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>