Her ülkenin kendine ait borsası bulunmakla beraber bu borsaya, herkes rahatlıkla giriş yaparak istediği şekilde hisse alıp satarak, farklı yatırım araçlarına birikimleri yatırarak gelir elde edebilir. Borsa bir ülkede varlık gösteren tüm firma ve kuruluşların ticari mal tanımlarını yapan emtialarını işleme açtığı piyasalardır.

Arz ve talep eğrilerine göre şekillenen alım satım işlemleri, anlık olarak yükselmekte veya anlık olarak düşebilmektedir. Bu sebeple halk arasında oluşan “borsaya girme batarsın” sözleri aslında yanlış seçim ile yapılan alım sonrası arz/talep eğrisiyle beraber ortaya çıkan zarardır. Alımlarınızı yaparken sayısal ilerleyiş ile siyasi ilerleyişlere de göz atmak gerekir. Peki kısaca örnek vermek gerekirsek borsa nedir? Sorusunu kafanızda aydınlatmış olabiliriz.

Örneğin, A firması elektronik işlerine girmiş yaklaşık aynı çizgi üzerinde 2 yıldır stabil bir şekilde ilerliyor. Kısa bir süre sonra hükümet veya devlet politikaları ile yeni bir oluşuma girilerek elektronik alanında yatırımlar yapılacak. Bu yatırımlara A firması da sıcak baktı ve siyasi kanattan da bu ihalelere A firması ile ilgili açıklamalar geldi. İşte bu açıklamalar sonrası A firmasının hisse senetlerinde artık olur. Çünkü hükümet sözcülerinden A firması ile ilgili açıklamaların yapılması ihalede A firmasının kazabilme olasılığını ortaya çıkarır. Bununla beraber yatırımcı sürekli stabil bir şekilde ilerleyen A firmasından hisse senedi olarak A firmasının yükselişiyle beraber kazanç elde etmek ister. Örneğimize devam edelim, A firması ile yükselen hisse senedi fiyatları ihale zamanına kadar maksimum değerini alır. İhale günü B firması ihaleyi kazanır ise senet fiyatları da yatırımcılar tarafından satışa verilir ve senedin fiyatı neredeyse yarıya kadar düşebilir.

Borsa, yatırım ve kazanç elde etme konusunda mantıklı hamleler yapılacak ciddi anlamda para kazandırabilir. Ancak yükselen rakamlara aldanarak yapılacak olan alımlar, kardan ciddi anlamda zarar verirken ana parayı da kaybetme durumuna düşebilirsiniz.
Piyasa üzerinden anlık olarak alım yapma, satmak gibi işlemlerini hızlıca yapabileceğiniz. Ayrıca belirlediğiniz bir rakamda al veya sat emirleri verebileceğiniz investaz.com.tr adresini mutlaka ziyaret ediniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>