Bitcoin ile ilgili yapılan araştırmalar artık Bitcoin’nin gelecek senelerde çevrimiçi ödeme sistemleri ve para transferlerinde ne kadar önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bundan sonra “Bitcoini nasıl ve nereden alabilirim?” sorusuna bir yanıt bulmak gerekmektedir. İşte bu makale sizin Bitcoin’i nasıl temin edeceğiniz hususunda yol göstermeye yöneliktir.

Bitcoi’i satın almak için ya önceden belirlenmiş sabit bir kur üzerinden paranızla değiş tokuş yaparsınız ya da bu seçenekten tamamen ayrı olan yani Bitcoin’i direkt satan birinden satın alırsınız. Bitcoini elde etmek için de ödemelerinizi ya nakit para ya da sanal para transferi gibi bazı yöntemleri denemeniz gerekmektedir.

Yapılması gereken ilk iş sizin kendinize çevrim içi bir cüzdan temin etmek ya da satın almaktır. Her şeyden önce gelen durum Bitcoin’i koyacağınız bir cüzdanınızın olması gerekmektedir. Bitcoin camiasında bunun adı “wallet” yani cüzdan olarak tanımlansa da siz bunu internet üzerindeki cüzdanınız (online cüzdan) ya da bir banka hesabı gibi algılayabilirsiniz. Aslında bu durumda size iki seçenek sunulmaktadır. Fakat her iki seçeneğin de güvenlik açısından sakıncası olabilmektedir. Buradaki güvenlik açığından kastedilen şey ise paranızın güvenliği değil de kullanıcı hatalarıdır. Yani kullanıcı hatalarından kaynaklı pek çok durumda sizin Bitcoininizi kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eğer Bitcoinlerinizi bir hard diske kaydediyorsanız bu biraz risklidir. Çünkü hard diskin çökmesi durumunda durumunda Bitconlerinizi daha önce başka bir yere yedeklemediyseniz bunu kaybedebilirsiniz. Bu konudaki seçim size aittir. Değiş-tokuş yapmanız için mevcut olan özellikler giderek çeşitlenmekte ve artmaktadır. Çünkü bitcoin pazarına girebilmek için çok daha yeni girişimler gerçekleşmektedir. Bu girişimlerden bazıları paralarınızın direkt olarak değiş tokuşunu sağlarken bazıları da internet ortamında kursal yolla değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır.

Aslında online yani çevrimiçi olan cüzdanlar, Bitcoin borsasında bir değerin veya değerlerin alımı ve satımı hususunda ve Bitcoini depolama yoluyla toplamak için en iyi ve güvenli yöntemdir diyebiliriz. Fakat değiş ve tokuş ile çevrimiçi cüzdan en iyi seçenek olarak lanse edilse de bu durumun güvenilirliği sizin nerede oturduğunuza, yerleşim yerinize de bağlıdır denilebilir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz gözükmeyecek.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>